Doğa Koleji öğrencileri TÜBİTAK ortaokul proje yarışmasına 12 bölgede toplam 386 proje ile katıldı. 7 Ocak 2019’da başlayan ve 11 Şubat 2019’da son bulan başvuru sürecinde toplam 386 proje,  Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Yazılım, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe alanlarından geliştirildi.

 

37 TÜBİTAK Projesi ilk aşamayı başarıyla geçti.

Adana bölgesinden 1 proje, Ankara bölgesinden 5 proje, Bursa bölgesinden 3 proje, İstanbul Asya bölgesinden 8 proje, İstanbul Avrupa bölgesinden 9 proje, İzmir bölgesinden 5 proje, Konya bölgesinden 3 proje, Malatya bölgesinden 2 proje, Samsun bölgesinden 1 proje olmak üzere toplam 37 proje 25-27 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan bölge sergisine ve 28 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek olan bölge sergisi ödül törenine davet almıştır.

Hedef Türkiye finalleri…

Bölge sergisinde her alandan birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülleri dağıtılacaktır. Her alandan birinci olan projeler Türkiye finallerine katılacaktır.

Adana bölgesinden bölge sergisine

İskenderun Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Alp Ertuğrul’un Değerler Eğitimi alanından Nomofobi’nin (Akıllı Telefon Bağımlılığı) Toplum Üzerindeki Etkileri” projesi davet almıştır.

Ankara bölgesinden bölge sergisine

Birlik Bilim Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Ali Efe Özhan ve Selin Sacide Er’in Biyoloji alanından “Tehlike Ellerimizde Çözüm Hijyende Market Arabalarının Tutma Yerlerinden Alınan Örneklerdeki Mikroorganizmaların İncelenmesi” projesi

Birlik Bilim Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Duru Er’in Matematik alanından “Hacim Kutusu” projesi

Çukurambar Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Emir Metin Türkbay’ın Matematik alanından Görme Engelliler İçin Dokunsal Napier’in Kemikleri Tasarımı” projesi

Çukurambar Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Baha Jarad ve Sarper Aydın’ın Teknolojik Tasarım alanından Yeraltı Sularını Korumak ve Obruk Oluşumunu Önlemekprojesi

İncek Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Duru Çelik’in Biyoloji alanından “Gerçek Mi Mucize Mi? Zemzem Suyunun Mayalanma Özelliği Ve Geranium Sanguineum’ E (Kırmızı Begonya Bitkisi), Kalanchoe Daigremontian’a (Aşkın Gözyaşları) Etkisi” projesi davet almıştır.

 

Bursa bölgesinden bölge sergisine

Hamitler Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Ecem Ergin ve Ceren Özer’in Yazılım alanından “Öğretmenlerin Nomofobi Puanlarının Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi Ve Sonuçlar Dahilinde “Hakimiyet Bahçem” Uygulamasının Geliştirilmesi”  projesi

Çanakkale Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Mir Düha Ceylan’ın Matematik alanından “Bir Bil Bin Bul” projesi

Çanakkale Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Ömer Berk Acar ve Berhan Tuna Demir’in Matematik alanından “Kuraklıktan Etkilenen Buğdaylara Asprin İyi Gelir Mi?” projesi davet almıştır.

 

İstanbul Asya bölgesinden bölge sergisine

Ataşehir 2 Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Toprak Çınar Bağcı’nın Yazılım alanından “Kemer Göz” projesi

Çamlıca Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Ege Karayigen ve Arda Özerden’in Değerler Eğitimi alanından “Geçmişten Günümüze Bayramlar” projesi

Kadıköy Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Oğuz Kerem Yıldız ve Özlem Erdem’in Yazılım alanından “Hafıza Güçlendirme: Kendi Kendini Üreten Resfebe Uygulaması” projesi

Kadıköy Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Alisa İda Deleon ve İrem Nur Korkmaz’ın Yazılım alanından “Cepteki Hesap: Bir Tıkla Matematik” projesi

Kadıköy Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Egehan Ege’nin Biyoloji alanından “Hidroponik Tarımda Çay Ve Kahve Posası İle Oluşturulmuş Atık Kağıt Hamurunda Bitki Yetiştirilmesi” projesi

Kartal Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Buse Ceylin Ayyıldız ve Ceren Çakmak’ın Tarih alanından “Türkiye’ye Göç Eden Boşnakların Uyumları ve Kültürlerini Koruma Çalışmaları: Pendik Sapanbağları Örneği” projesi

Sakarya Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Mehmet İslam Hağur ve İclal Tunca’nın Fizik alanından “Suda Dalga Bende Enerji: Lineer Motor Kullanarak Dalga Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimi” projesi

Tuzla Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Batu Uğurtay ve Teoman Karahan’ın Türkçe alanından “Eğlen-Öğren-Kazan” projesi davet almıştır.

 

İstanbul Avrupa bölgesinden bölge sergisine

Bayrampaşa 1 Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Dilara Kartal’ın Türkçe alanından “Yazımı Karıştırılan Sözcüklerin Öyküsü Ve Yazmaca Oyunu” projesi

Bayrampaşa 2 Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Kutay Genç’in Biyoloji alanından “Okullarımızı Kimyasallar Yerine Doğal Temizleyiciler İle Temizleyelim” projesi

Bayrampaşa 2 Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Ceren Cindioğlu ve Hayal Zeliha Yemişli’nin Değerler Eğitimi alanından “Geçmişten Günümüze Oyunlar” projesi

Beykent Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Feride Seıfullaeva’nın Değerler Eğitimi alanından “Çekinme, Yaklaş!: Yardımsever Davranışların Akran İlişkileri Üzerindeki Etkisi” projesi

Beyoğlu Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Helin Irmak Algül’ün Fizik alanından “Düşme Sonucu Zayıflayan Kol Kaslarını Geliştirmek İçin Legolardan Egzersiz Aracı Geliştirme (Tutangaç)” projesi

Halkalı 2 Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Deniz Güneş ve Elif İnce’nin Değerler Eğitimi alanından “Hukuk Her Yerde” projesi

Halkalı 2 Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Efe Metin Çetin’in Matematik alanından “Fibonacci Sayılarındaki Ağ Deseni” projesi

Sarıyer Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Naz Özkul ve Cengiz Alp Özkul’un Matematik alanından “Oynayarak Öğren: Denkle Git” projesi

Tekirdağ Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Deniz Can Üreden ve Erinç Kılıç’ın Fizik alanından “Zemin Renginin Işık Kirliliğine Etkisinin İncelenmesi” projesi davet almıştır.

 

İzmir bölgesinden bölge sergisine

Bergama Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Kaan Yıldırım’ın Biyoloji alanından “Bergama Kozak Yaylasında Yetişen Kanlıca Mantarı (Lactarius Salmonicolor) Ve Karnabahar Mantarının (Sparassis Crispa) Besin Değerlerinin Karşılaştırılması” projesi

Bornova Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Ayşegül Çelik’in Yazılım alanından “Trasap İle Güvenli Otoyollar” projesi

Mavişehir 2 Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Onat Ünlü’nün Türkçe alanından “Adım Adım Türkçe: Dil Öğretiminde Bilişim Teknolojileri İle Kalıcı Öğrenmeler Oluşturma” projesi

Mavişehir 2 Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Bora Karayel’in Teknolojik tasarım alanından “Engelleme! Engelli Otopark Alanlarına Diğer Araçların Parketmesinin Önlenmesi” projesi

Mavişehir 3 Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Tarık Vardarlı’nın Değerler Eğitimi alanından “Çevre Duyarlılığı Değerinin Kazanılmasında Ebeveynlerin Etkisi” projesi davet almıştır.

Konya bölgesinden bölge sergisine

Antalya Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Kıvanç Karakoç ve Aytunç Kerem Altuntaş’ın Yazılım alanından “Düşünce Kontrollü Robot El” projesi

Lara Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Pelin Erdoğan ve Lyublyana Alara Omalar’ın Yazılım alanından “Android Tabanlı Artırılmış Gerçeklik Mobil Uygulaması: Arcell İle Hücreleri Öğreniyorum” projesi

Alanya Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Bektaş Taylan Akar ve Irmak Akman’ın Kimya alanından “Pancar (Beta Vulgaris) Suyu Solüsyonlarının Gizli Buzlanmaya Etkisi” projesi davet almıştır.

 

Malatya bölgesinden bölge sergisine

Elazığ Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Berfin Nisa İpekten’in Matematik alanından Çok Basamaklı Sayıların Karelerini Almada Pratik Yol” projesi

Elazığ Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Salihe Asel Zengin’in Biyoloji alanından Ellerimiz Ne Kadar Temiz” projesi davet almıştır.

Samsun bölgesinden bölge sergisine

Ordu Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Levent Özbucak ve Kerem Özbucak’ın Kimya alanından Bazı Bitkilerin Organik Kireç Çözücü Olarak Kullanılabilme Potansiyellerinin Belirlenmesiprojesi davet almıştır.

 

Bölge sergisine davet alan öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerimizi tebrik eder, bölge sergisi süresince ve bölge sergisi ödül töreninde başarılar dileriz.

 

Comments are closed.