tubitak_ortaokul_tw23

İTÜ ETA VAKFI Doğa Koleji öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, TÜBİTAK 15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Sergisi’nde toplamda 14 derece elde ederek büyük bir başarıya imza attı.

 TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Sergisi değerlendirmeleri açıklandı.

https://www.tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-ortaokul-ogrencileri-arastirma-projeleri-yarismasi

TÜBİTAK Bölge Sergisi’ne davet edilen öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz hazırladıkları projelerden 7’si Birincilik alarak Türkiye Finalleri’ne katılmaya hak kazanırken, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji olarak Bölge Sergisi’nde toplamda 13 proje derece elde etme başarısı gösterildi.

TÜBİTAK Bölge Sergisi sonuçlarında 8 projemiz 1.lik alarak Türkiye finallerinde yarışmaya hak kazanırken, 1 projemiz 2.lik, 5 projemiz ise 3.lük ödülüne layık görüldü.

TÜBİTAK Bölge Sergisi’nde dereceye giren projelerin branşlara göre dağılımı ise 5 Biyoloji, 2 Değerler Eğitimi, 1 Fizik, 1 Kimya, 2 Teknoloji Tasarım ve 2 Yazılım şeklinde oldu.

Alanya Kampüsümüz Kimya alanında 1 Birincilik ve Biyoloji alanında 1 İkincilik,

Antalya Kampüsümüz Teknolojik Tasarım alanında ve Antalya Bilim Sanat Merkezi ile yapılan Türkçe alanındaki proje ile 2 Birincilik,

Bingöl Kampüsümüz Yazılım alanında 1 Birincilik,

Bursa Kampüsümüz Fizik alanın 1 Üçüncülük,

Beykoz Kampüsümüz Biyoloji alanında 1 Birincilik,

Kartal Kampüsümüz Biyoloji alanında 1 Birincilik,

Kurtköy Kampüsümüz Değerler Eğitimi alanında 1 Üçüncülük,

Acıbadem Kampüsümüz Biyoloji 1 Üçüncülük,

Kayseri Kampüsümüz Teknolojik Tasarım alanında 1 Üçüncülük,

Ordu Kampüsümüz Biyoloji ve Değerler Eğitimi alanlarında 2 Birincilik elde etme başarısı gösterdiler.

Öğrencilerimizi, onları yetiştiren öğretmenlerimizi ve bilim yolunda öğrencilerimizi tüm yöneticilerimizi gönülden tebrik ederiz.

Tüm öğrencilerimizin üstün başarısını kutlar,  Türkiye finallerinde yarışacak öğrencilerimize başarılar dileriz.

Derece alan projeler ile öğrenci ve öğretmenlerimiz ise şu şekilde:

Birincilik Ödülü Alan Projeler

* BİTKİSEL ÇÖZELTİ KULLANILAN BUĞDAY (TRİTİCUM) BİTKİSİNİN KURAKLIK İLE MÜCADELESİ

Özel Alanya Koleji öğrencilerimiz Ada Uzun ve Kuzey Yağdır’ın gerçekleştirdiği bu proje ile  kurak tarım alanlarının üretime açılması, kuraklığa dayanıklı bitki özütlerinin kuraklığa hassas olan bitkileri koruması ve su tüketiminin bilinçsiz kullanımını önleyerek kullanılmayan tarım alanlarının tekrardan canlandırılması amaçlandı.

Öğrenciler: Ada Uzun, Kuzey Yağdır / Danışman: Mehmet Selim Çobanoğlu / Alanya Doğa Koleji / Konya Bölgesi – Kimya

 * ENGELLİ ARAÇLARI İÇİN SOLAR KABLOSUZ ŞARJ İSTASYONLARI

Özel Antalya Doğa Koleji öğrencimiz Utku Berkay Tan projesi ile başta şarjlı tekerlekli sandalyeler olmak üzere bireysel taşıma araçlarının halka açık yerlere kurulan güneş enerjili kablosuz şarj istasyonları üzerinden akülerinin şarj edilebilmesini sağlamayı amaçladı.

Öğrenci: Utku Berkay Tan / Danışman: Emre Toprak  / Antalya Doğa Koleji / Konya Bölgesi – Teknolojik Tasarım

 * ANLAT GÖZÜM

Özel Bingöl Doğa Koleji öğrencimiz Yunus Emre Varolgüneş’in görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yazılım alanında gerçekleştirdiği uygulama ile bir fotoğraf çekildiğinde, photoshop komutuyla onu yapay zekaya yükleyip tanımlıyor. Bu tanımlama sayesinde çıkan verileri Türkçe’ye çevirip almak komutuyla beraber seslice okuyor. Aynı zamanda “neredeyim”, “konum gönder”, “babamı ara” vb komutlar da uygulama içeriğinde bulunuyor.

Öğrenci: Yunus Emre Varolgüneş / Danışman: Ahmet Bağbars / Bingöl Doğa Koleji / Malatya Bölgesi – Yazılım

 * YAŞA BAĞLI DUYGUSAL UYARILARIN ZAMAN ALGISINA ETKİSİ

Özel Beykoz Doğa Okulları öğrencileri Derin Güntekin ve İlknur Tezel çocuklarda ve yetişkinlerde duygusal uyaranların zaman algısının nasıl değiştiğini tespit etmek için sanal gözlük kullanarak gönüllü 27 kişi ile çalışma yaptılar.

Öğrenciler: İlknur Tezel, Derin Güntekin / Danışman: Gökçe Gökgöz / Beykoz Doğa Koleji / İstanbul Asya Bölgesi – Biyoloji

 * COVİD-19 PANDEMİ SÜRECİNDE ŞİFALI BİTKİLERİ DOĞRU KULLANIMININ ÖNEMİ

Özel Kartal Doğa Koleji öğrencisi İrem Bilici’nin bu projesi ile hastalıkların tedavisinde geleneksel tıbbın yanında, tamamlayıcı ve alternatif tıp öğelerinden biri olan doğal taşlardan da yararlanılabileceği amaçlanmıştır.

Öğrenci: İrem Bilici / Danışman: Yasemin Karahan / Kartal Doğa Koleji / İstanbul Asya Bölgesi – Biyoloji

 * KARANFİL KOKULU HİJYENİK MASKELER

Özel Ordu Doğa Koleji öğrencilerimiz Levent Özbucak ve Kerem Özbucak’ın biyoloji alanında gerçekleştirdikleri projede günlük hayatımızın bir parçası haline gelen kumaş maskelerin daha önce denenmemiş karanfil çayı yardımıyla basit bir şekilde ve ekonomik olarak gün içinde uzun bir süre mikropsuz kalması sağlanmış, böylece bireylerin daha sağlıklı maskeler kullanabilmesi için ucuz, basit ve etkili bir yol belirlenmiştir.

Öğrenciler: Levent Özbucak, Kerem Özbucak / Danışman: Gülşen Alıcı / Ordu Doğa Koleji / Samsun Bölgesi – Biyoloji

* KORONASIZ GÜNLERE SAĞLIKLI MEKTUPLAR

Özel Ordu Doğa Koleji öğrencilerimiz Nehir Enginyurt, Güneş Ülker ve Masal Koser projeleri ile pandemi sürecinde fedakârca çalışan meslek gruplarına dair farkındalık kazandırmak amaçladılar.

Öğrenciler: Nehir Enginyurt, Güneş Ülker, Masal Koser / Danışman: Ebru Yılmaz / Ordu Doğa Koleji / Samsun Bölgesi – Değerler Eğitimi

 * TEKNOLOJİDE DİLİM TÜRKÇE

Özel Antalya Doğa Koleji öğrencimiz öğrencimiz Doğa Mete de Antalya Bilim Sanat Merkezi adına katıldığı yarışmada “Teknoloji Dilim Türkçe” isimli projesiyle Türkçe alanında Konya Bölgesi birinciliği elde ederek Finalist olma başarısı göstermiştir.

Öğrenci: Doğa Mete / Danışman: Hatice Küpeli / Antalya Bilim Sanat Merkezi / Konya Bölgesi – Türkçe

İkincilik Ödülü Alan Projeler

* AZ SU KULLANIMI İLE KURAK TOPRAKLARDAN YÜKSEK VERİM ELDE EDİLMESİ

Proje ile kurak tarım alanlarının üretime açılması, az su tüketimi ile daha fazla verim elde edebilmek ve su tüketiminin bilinçsiz kullanımını önlemeyi hedefleyen Özel Alanya Doğa Koleji öğrencileri Aral Doğan ve Bilgin Uzunlu, kullanılmayan tarım alanlarının tekrardan canlandırılmasını amaçladılar.

Öğrenci: Aral Doğan, Bilgin Uzunlu  / Danışman: Tuğba Çelik Çobanoğlu / Alanya Doğa Koleji / Konya Bölgesi – Biyoloji

Üçüncülük Ödülü Alan Projeler

* ELEKTROMANYETİK GEÇİRGENLİĞİ AZALTAN KUMAŞLAR

Özel Bursa Doğa Koleji öğrencimiz Pelin Çelik’in gerçekleştirdiği bu çalışmada, özellikle yüksek elektromanyetik etkide kalan kişiler için giysi, kask tasarımında kullanılmak üzere kullanılan, hafif ve elektromanyetik dalgalara kalkanlama özelliği yüksek kumaş polimer kompozit yapıların araştırılmasının yanında, gündelik hayatta kıyafetlerimizin çoğunda kullandığımız tekstil giyimi kumaş çeşitlerinin kalkanlama özelliği ile polimer kompozitlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır.

Öğrenci: Pelin Çelik / Danışman: Sema Seymen / Bursa Doğa Koleji / Bursa Bölgesi – Fizik

 * KOVİD-19 SALGIN SÜRECİNİN ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN DİJİTAL OYUN OYNAMA SÜRELERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ

Özel Kurtköy Doğa Koleji öğrencimiz Rüya Çepen projesi ile pandemi sürecinin ortaokul öğrencilerinin dijital oyun oynama sürelerine etkisinin inceledi.

Öğrenci: Rüya Peçen / Danışman: Ayça Gül Akbaba / Kurtköy Doğa Koleji / İstanbul Asya Bölgesi – Değerler Eğitimi

 * DERİN SU KÜLTÜRÜNDE DENİZ BÖRÜLCESİ KÖKLENME VE GELİŞİMİN DENİZ SUYU, ÇEŞME SUYU VE SIVI GÜBRELİ ÇEŞME SUYUNDA KARŞILAŞTIRILMASI

Özel Acıbadem Doğa Koleji öğrencileri Toprak Üstün ve Ayça Gülşen Al, gelecekte tatlı su kaynaklarımızın azalması, kuraklığın artması, kentleşme ile topraklı tarımda oluşacak sorunlardan dolayı temel gıda kaynaklarımız tehlike altında olması sebebiyle gerçeleştirdikleri projelerinde derin su kültüründe deniz suyunda deniz börülcesi sürgünlerin köklenmesi ve gelişimi ile denizde kurulacak çiftliklerde tuzu seven bitkiler, deniz börülcesi yetiştirilebilmesini amaçlamışlardır.

Öğrenciler: Toprak Üstün, Ayça Gülşen Al / Danışman: Sevginur Ege / Acıbadem Doğa Koleji / İstanbul Asya Bölgesi – Biyoloji

 * KORONAVİRÜSTEN KARŞINDAKİNİ KORUR SENİN ÖNCEDEN HABERİN OLUR

Özel Kayseri Doğa Koleji öğrencimiz Mustafa Güçlüer, özellikle toplu yerlerde sosyal mesafeye uymak ve uyulmadığı takdirde uyarı vermek amacıyla, ateş ölçerli ve ultrasonik mesafe sensörlü giyilebilir devre sistemi tasarladı. Öğrencimiz projesi ile alınacak olan her türlü tedbirin yanında bu sistemin yaygınlaşması sonucunda virüsün bulaşma riskinin en aza indirgenmesini hedeflemiştir.

Öğrenci: Mustafa Güçlüer / Danışman: Beyza Tarım / Kayseri Doğa Koleji / Kayseri Bölgesi – Teknolojik Tasarım

 * DİJİTAL OYUNLARLA HİKAYE YAZMANIN YARATICILIK VE YABANCI DİL GELİŞİMİNE ETKİSİ

Özel Samsun Doğa Koleji öğrencimiz Zeynep Dila Namlı bu proje ile teknolojinin daha aktif kullanıldığı eğitim sisteminde öğrencilerin sisteme yüklenen Türkiye’ye ait tarihi ve kültürel değer taşıyan simgelerle, çevre sorunlarının simgelendiği  ve rastgele seçilen sembollerle kendi tasarlamış olduğu hikayelerini yabancı dilde kompozisyon oluşturacakları, yazma becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirecek bir telefon uygulaması yapmayı amaçlanmıştır.

Öğrenci: Zeynep Dila Namlı / Danışman: Melek Pekel / Samsun Doğa Koleji / Samsun Bölgesi – Yazılım

Comments are closed.