2204-b-web

TÜBİTAK 2204-B ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Yazılım, Tarih, Coğrafya, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Matematik olmak üzere 10 ana bilim alanında  ve 43 tematik alanda Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenmektedir. Yarışmaya, Türkiye ve KKTC’de öğrenim gören tüm lise öğrencileri katılabilir.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Projeler Koordinatörlüğü olarak, birimimizce her yıl TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ile ilgili olarak öğretmen ve öğrencilerimize bilimsel proje yazma eğitimleri düzenlemekte olup, ayrıca proje geliştirme ve başvuru süreçlerinde proje yazımı, akademik destek, bilimsel içerik değerlendirmesi ve sunum teknikleri konularında da destek verilmektedir.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji olarak son yıllarda öğrenci ve danışman öğretmenlerimiz tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan proje sayıları ve kazanılan başarılar ise şu şekildedir:

  • 2021 15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması: 147 proje başvurusu, 28 bölge sergisine davet, 14 bölge derecesi, 8 Türkiye finallerine davet.
  • 2019 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması: 386 proje başvurusu, 37 bölge sergisine davet, 6 bölge derecesi, 2 Türkiye finallerine davet. Final sergisi sonucunda öğrencilerimiz teknolojik tasarım alanından ikincilik ve üçüncülük ödüllerine layık görülmüştür.
  • 2018 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması: 84 proje başvurusu, 20 bölge sergisine davet, 9 bölge derecesi, 5 Türkiye finallerine davet. Final sergisi sonucunda öğrencilerimiz Kodlama alanında birincilik ödülüne, Matematik alanında teşvik ödüllerine layık görülmüştür.

TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz projelerkoordinatorlugu@dogakoleji.k12.tr adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilir, ayrıca yarışma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.