TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Yazılım, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenmektedir.
49. Lise öğrencileri araştırma projeleri yarışması’na Türkiye’deki tüm Doğa Okullarından toplamda 322 lise proje başvurusu yapılmıştır. 17 proje bölge sergisine davet edilmiştir. Bölge sergisi sonucunda öğrenciler ikincilik ve üçüncülük ödüllerine layık görülmüştür.

50. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI’na Türkiye’deki tüm Doğa Okullarından toplam 619 proje ile katıldı. 34 proje bölge sergisine davet edilmiştir. Bölge sergisi sonucunda 2 proje ikincilik, 7 proje üçüncülük ödüllerine layık görülmüş ve 2 proje final sergisine davet edilmiştir.