2204-a-web

TÜBİTAK 2204-A LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım olmak üzere 12 ana bilim alanında  ve 43 tematik alanda Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenmektedir. Yarışmaya, Türkiye ve KKTC’de öğrenim gören tüm lise öğrencileri katılabilir.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Projeler Koordinatörlüğü olarak, birimimizce her yıl TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ile ilgili olarak öğretmen ve öğrencilerimize bilimsel proje yazma eğitimleri düzenlemekte olup, ayrıca proje geliştirme ve başvuru süreçlerinde proje yazımı, akademik destek, bilimsel içerik değerlendirmesi ve sunum teknikleri konularında da destek verilmektedir.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji olarak son yıllarda öğrenci ve danışman öğretmenlerimiz tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan proje sayıları ve kazanılan başarılar ise şu şekildedir:

  • 2021 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması: 265 proje başvurusu, 53 bölge sergisine davet, 12 bölge derecesi, 5 Türkiye finallerine davet.
  • 2020 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması: 153 proje başvurusu, 19 bölge sergisine davet, 3 bölge derecesi, 2 Türkiye finallerine davet.
  • 2019 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması: 619 proje başvurusu, 34 bölge sergisine davet, 11 bölge derecesi, 2 Türkiye finallerine davet.
  • 2018 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması: 322 proje başvurusu, 17 bölge sergisine davet, 2 bölge derecesi.

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz projelerkoordinatorlugu@dogakoleji.k12.tr adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilir, ayrıca yarışma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.