dsc_0522

Doğa AB Projeler Koordinatörlüğü Erken Çocukluk Döneminde Yaşam İçin Sürdürülebilir Motivasyon ve Değerler Modeli Oluşturma adlı Avrupa Birliği Projesini yürütmektedir. (Proje No: 5803939-EPP-1-2016-1-BG-EPPKA3-IPI-SOC-IN) proje ortaklarının iyi uygulamaları üzerine inşa edecek ve genç öğrencilerin duygusal alanlarını ele alan (değerler, motivasyon ve tutumları kapsayan) katılımcı öğretmenlerin becerilerini geliştirecek bir öğretmen eğitimi kursu üretmeyi amaçlamaktadır.

Proje ile ilgili daha fazla bilgi için http://movup-project.eu/  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mov up uluslararası öğretmen eğitimi kursu 6 ortak ülkeden okul öncesi ve ilkokul alanında eğitim veren öğretmenleri bir araya getirmek amacıyla, Nadezhda Belediyesi ve Kültürlerarası İşbirliği Kurumu (ICCF) ev sahipliğinde 27-31 Ağustos tarihleri arasında Bulgaristan’ın Kranevo ilinde düzenlenmiştir. Eğitimler Türkiye, Malta, Yunanistan, İtalya, Bulgaristan ve Litvanya’dan gelen akademisyenler ve eğitmenler tarafından verilmiştir. Eğitmenler, erken okul terkini azaltmak ve öğrenmede motivasyonu artırmak amacıyla erken çocukluk eğitiminde verilmesi gereken yenilikçi uygulamalar, öğretim yöntemi ve tekniklerine dair paylaşımlarda bulundular.

Doğa Okulları müfredatında başarı ile yürütülmekte olan bu yenilikçi öğretim uygulamalarında bilimsel düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişiminde sorgulamaya dayalı öğretimin aşamaları, Duyguların didaktiği tekniği ile duygusal süreçlerin dengelenmesi ve disiplinler arası ilişkilendirmeler ile öğrencinin yaşamsal ve süreç temelli becerilerinin nasıl geliştirileceğine dair atölye çalışmalarında öğretim setleri ve iyi uygulamalar paylaşılmıştır.

Kültürel ve mesleki kaynaşmayı sağlamak amacı ile öğretmenler için kültürel turlar ve eğitim kurumlarına ziyaretler düzenlenmiştir. Öğretmen eğitimi sonunda katılımcı öğretmenlerin uluslararası tanıtılan iyi uygulamaları ve öğretim tekniklerini sınıflarında test ederek geliştirmeleri ve yaygınlaştırmaları beklenmektedir. Proje ortakları tarafından iyi uygulamalar, değerlendirme sonuçları ve proje ürünleri, konferanslar ve seminerler yoluyla kendi karar alıcı kurumları ile paylaşılacaktır.

Eğitim konuları;

Türkiye’den Doğa Okulları, Avrupa Birliği Projeler Koordinatörü Dr. Zuhal Yılmaz Doğan, Sınıf Öğretmenliği Bölüm Başkanı Ramazan Sezer ve Kraliyet Sanat Derneği (FRSA) Üyesi, EdTech Danışmanı ve BeCreo Teknoloji şirketindeki Baş Strateji Görevlisi Danny Arati ise Doğa Okullarında okul öncesi ve ilkokul düzeyinde uygulanmakta olan “Düşünmenin Doğası ve Deney Atölyesi dersleri”

Malta’dan, Malta Universitesi, Sosyo Duygusal Refah Dirençlilik Merkezi’nden öğretim görevlisi Prof. Dr. Carmel Cefai “Öğrenmede Sosyal Duygusal Öğrenmenin Temelleri ve Erken Çocukluk Eğitiminde önemi”

Malta Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Valeri Solars ise “Öğrenmede Olumlu ve Motivasyon Artırıcı Öğrenme Ortamlarının Oluşturulması”

Yunanistan’dan Girit Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlisi Dr. Maria Ampartzaki ise “Sorgulamaya Dayalı Öğrenmede Sanat ile Tarih Öğretimi”

Venedik Üniversitesi Psikoloji Bölümü Sosyal ve Duygusal Refah bölümü öğretim görevlisi ise Prof. Dr. Paula de Waal “Duygusal Yeterliklerin Gelişiminde Program Tasarımı ve Hikaye Anlatımı”

Bulgaristan ‘dan Kültürlerarası Ortaklık Kurumu (ICCF) öğretmen eğitmeni Iglika Angelova ise “Öğretimde Sosyal ve Duygusal Gelişimde 3Boyutlu Öğrenme ve Sınıf Etkinlikleri”

Litvaya’dan Panevezys Bölgesi Eğitim Merkezi öğretmen eğitmenleri ise Jurgita Vaitiekuniene ve Renata Jankeviciene “Çocuğun Bakış Açısı ile Gelişimin İzlenmesi”

whatsapp-image-2018-08-31-at-15-46-31       dsc_0211

Comments are closed.