BAŞARIYLA FONLANAN GENÇLİK PROJELERİ

Avcılar Doğa Koleji
Youth- Gençlik: Eylem 1.1. All Together (Kültürlerarası Farkındalık)
Ortak Ülke: Romanya
Proje genel içerik olarak 15-17 yaş grubu Türk ve Romanyalı gençleri Türkiye’deki benzer yaşlardaki azınlık grubundaki (çingeneler) gençler ile buluşturmayı ve beraber aktivite yapabilmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Çingeneler, sosyal dışlanma sürecini yaşayan toplumdaki en belirgin gruplardan biri olarak yer almaktadır. Öğrencilerimiz, Romanya’daki azınlık grup ile gerçekleştirecekleri aktiviteler ve faaliyetler sonucu ön yargıları kıracak, beraber uyum içinde çalışmanın zevkini yaşayacaktır.

Bu proje iki amaca hitap etmektedir; birincisi çingenelere dair oluşan sosyal dışlanmışlık sorunsalını ve var olan önyargıları azaltabilmek için Romanyalı ortak “Constantin Cantacuzino” National College ve Avcılar Doğa Koleji’nde bir proje ekibi olarak kurulmuş olan  “Multicultural Awareness Group” (MAG) gençlerinin özellikle çingene gençlerle beraber aktivitelerin içinde olmalarını sağlamaktır. Buradaki amaç “All Together” projesi katılımcısı gençlerin çingenelere dair  ortak hafızalarında barınan önyargılarını yıkarak empati kurmasını sağlamak, ve bu soruna karşı pasif duran yargılayıcı bir birey olmaktan ziyade daha çok bu ve benzeri konularda sosyal sorumluluk almayı öğrenmesini sağlamaktır.

Basında çıkan proje haberimiz için tıklayınız… 

Kartal Doğa Anadolu Lisesi

Youth- Gençlik: Eylem 1.1. Village (Köy Projesi)
Ortak Ülke: Almanya
Türkiye’de gerçek anlamda öğrencilerini yönetimine dâhil eden tek okul olan Doğa Anadolu Liseleri’nin,  bilinçli ve duyarlı öğrencileri ülkelerinin yönetim şeklini tanıtmak için Almanya’nın yolunu tuttular! Almanya ile 28 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşmiş olan ‘Köy Projesi’nde öğrencilerimiz hem kendi ülkelerinin yönetim şeklini tanıtırken; hem de aynı şekilde Almanya’nın yönetim şeklini öğrendi. 15’i Doğa Okullarından 15’i Almanya’dan olmak üzere toplam 30 öğrenci sekiz gün boyunca gruplara ayrılarak terkedilmiş iki köyü yeniden hayata hazır hale getirdiler, yöneticilerini ve yönetim şeklini belirlediler. 2 köyünde yöneticilerinin Kartal Doğa öğrencilerinden seçilmesi ise oldukça heyecan ve gurur vericiydi. Yine bu süre zarfında iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik, politik ve fiziki farklılıklar ve benzerlikleri ortaya çıkarıp tartıştılar.Yönetim şekillerinin esas alındığı projemiz dahilinde Almanya’da bir siyasi partinin türk milletvekili olan Mehmet Kılınç’la toplantı yapan öğrencilerimiz kendisine Almanya ve Türkiye’deki siyaset stratejileri hakkında sorular sordular. Özgüveni yüksek, sorumluluk sahibi Doğa Öğrencilerine duyduğu hayranlığı gizleyemeyen sayın Kılınç; türk öğrencilerini böyle önemli projelerde görmekten gurur duyduğunu belirtti.
Projemiz Ulusal Ajanstan onayını aldığı andan itibaren öğrencilerimizde de tatlı bir telaş başladı, hummalı bir hazırlık içine girdiler. Sürekli araştırma yaptılar; ülkemizi en iyi ve doğru şekilde tanıtabilmek için sunumlar hazırladılar, Almanya‘yı her yönüyle incelediler. Bizde öğrencilerimizin yol gösterenleri olarak; bu heyecanlı ve eğlenceli çalışmalarına; önemli bir projeyi başarıyla sonlandırmalarının verdiği haklı gururlarına aynı heyecanla ortak olduk.