415b1762TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Tarih, Türkçe ve Matematik alanlarında ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlenmiştir.

Doğa Okulları olarak İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasındaki 40 kampüsten seçilen öğretmenlere Doğa AB Projeler Koordinatörlüğü tarafından planlanan 4 haftalık proje tasarlama, yazma ve başvuru süreçlerine dair eğitimler verilmiş ve eğitimler sonunda bu öğretmenler kampüslerinde mentör olarak görev almıştır. Mentör öğretmenler kampüslerinde proje yapan öğretmen ve öğrencilere proje hazırlama ve proje yazma konusunda destek olmuşlardır.

22 Ocak 2018’de başlayan proje başvuruları 8 Şubat 2018’de son bulmuştur. Türkiye’deki tüm Doğa Okullarından toplamda 84 ortaokul proje başvurusu yapılmıştır. Ankara bölgesinden 2 proje, Bursa bölgesinden 3 proje, İstanbul Asya bölgesinden 7 proje, İstanbul Avrupa bölgesinden 3 proje, Konya bölgesinden 3 proje, Malatya bölgesinden 2 proje olmak üzere toplam 20 proje 26-28 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleşen bölge sergisine ve 29 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen ödül törenine davet edilmiştir.

Ankara bölgesinden bölge sergisine davet edilen projeler:

Ankara Özel Çankaya Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Lamia Talya Ünsal ve Özgür Doruk Demiralp’ın Kodlama alanından projesi Akıllı Tasarım Sistemleri Uygulaması

Ankara Özel Çankaya Doğa Ortaokulu öğrencisi Duru Çelik’in Matematik alanından projesi Kesir Problemlerini Modelleme ile Matematiksel Düşünce

Bursa bölgesinden bölge sergisine davet edilen projeler:

Çanakkale Özel Çanakkale Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Elanur Güneri ve Efe Mehmet Erdoğdu’nun Biyoloji alanından projesi Kuşburnu (Rosa Canina L.) Ekstraktının Soğan (Allium Cepa L.) Bitkisinde Genoteksik Etkisi

Kütahya Özel Kütahya Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Zehra Nur Işık ve Neslişah Gençoğlu’nun Kodlama alanından projesi Mutlu Konuşmacı

Eskişehir Özel Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Sırma Pehlivan ve Alp Düzgüner’in Fizik           alanından projesi Kurumuş Ekmek Muhafaza Kumbarası

İstanbul Asya bölgesinden bölge sergisine davet edilen projeler:

İstanbul Özel Acarkent Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Emir Faruk Satış ve Kemal Arda Kırçal’ın Biyoloji alanından projesi Asansörünüzdeki Biyoaerosoller: Asansör ve Apartman Koridorlarındaki Biyoaerosollerin Tespiti ve Karşılaştırılması

İstanbul Özel Acıbadem Bilim Doğa Ortaokulu öğrencisi Berk Yılmaz’ın Fizik alanından projesi Çevre Dostu Çatılar: M Şekilli Çatılardaki Yağmur Suyundan, Enerji Elde Edilmesi

İstanbul Özel Beykoz Doğa Ortaokulu öğrencisi Defne Aksoy’un Fizik alanından projesi Bir Hareket Hayatımızda Neleri Değiştirir?

İstanbul Özel Doğu Ataşehir Doğa Ortaokulu öğrencisi Toprak Çınar Bağcı’nın Fizik alanından projesi Dünya Benmişim Meğer

İstanbul Özel Acarkent Doğa Ortaokulu öğrencilerinden İsmail Efe Doğan ve Cem Kanıyılmaz’ın Kodlama alanından projesi Trafikte Takip Mesafeni Koru, Yaşamını Koru!

İstanbul Özel Kadıköy Doğa Ortaokulu öğrencisi Toprak Uçmak’ın Kodlama alanından projesi Akülü/ Elektrikli Sandalye Şarj İstasyonu Gösterme Uygulaması

İstanbul Özel Kartal Doğa Ortaokulu öğrencisi Ece Akşit’in Tarih alanından projesi İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük Dersinde Kavramları Resfebe ve Tanımla Bulma Oyunu

İstanbul Avrupa bölgesinden bölge sergisine davet edilen projeler:

İstanbul Özel Güneşli Doğa Ortaokulu öğrencisi Alp Deniz Misilli’nin Matematik alanından projesi Çarpsana Oyununda Ebob Bulma

İstanbul Özel Bahçeşehir Doğa Ortaokulu öğrencisi Eda Çelik’in Tarih alanından projesi 1864 Büyük Çerkez Sürgününün Türkiye Çerkezlerinin Hafızasındaki Yeri ve Anma Biçimleri

İstanbul Özel Eyüp Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Akın Nevzat Özatalay ve Duru Cirit’in Tarih alanından projesi Kentsel Hayata Geçişin İlk Adımı Çatalhöyük Evleri

Konya bölgesinden bölge sergisine davet edilen projeler:

Antalya Özel Bilim Doğa Ortaokulu öğrencisi Emre Deniz Çakan’ın Kimya alanından projesi Doğal ve Biouyumlu Aktif Oklusif Bantların Eldesi

Antalya Özel Lara Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Arda Ayanoğlu ve Zirve Büyükkaya’nın Matematik alanından projesi Modüler Origami ile Geometrik İspat

Antalya Özel Lara Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Osman Efe Duman ve Ecrin Hevi Ateş’in Tarih alanından projesi Milli Mücadelede Türk Kadınının Rolü ve Önemi

Malatya bölgesinden bölge sergisine davet edilen projeler:

Elazığ Özel Elazığ Doğa Ortaokulu öğrencilerinden Salihe Asel Zengin ve Necati Buğra Sağır’ın Biyoloji alanından projesi Küsküt Bitkisinin (Cuscuta Campestris) Antimikrobiyal Özelliğinin Belirlenmesi

Malatya Özel Malatya Doğa Ortaokulu öğrencisi Elif Karapekmez’in Değerler Eğitimi alanından projesi Tableti Bırak Örgüye Bak

Bölge Finali yarışması sonucunda Acarkent kampüsü öğrencilerimiz Emir Faruk Satış ve Kemal Arda Kırçal ve danışmanlığını yapan fen bilgisi öğretmenimiz Merve Lale Aydın İstanbul Asya bölge Biyoloji alanından üçüncülüğü, Kartal kampüsü öğrencimiz Ece Akşit ve danışmanlığını yapan Sosyal bilgiler öğretmeni Özen Güler İstanbul Asya bölge Tarih alanından üçüncülüğü kazandılar.

Güneşli kampüsü öğrencimiz Alp Deniz Misilli ve danışmanlığını yapan Matematik öğretmeni Merve Özkan İstanbul Avrupa bölge Matematik alanından birinciliği, Bahçeşehir 2 kampüsü öğrencimiz Eda Çelik ve danışmanlığını yapan Sosyal bilgiler öğretmeni Bircan Özlütaş İstanbul Avrupa bölge Tarih alanından birinciliği, Bayrampaşa 1 kampüsü öğrencilerimizden Akın Nevzat Özatalay ve Duru Cirit ve danışmanlığını yapan Sosyal bilgiler öğretmeni Ramazan Öztürk İstanbul Avrupa bölge Tarih alanından üçüncülüğü kazandılar.

Malatya kampüsü öğrencimiz Elif Karapekmez ve danışmanlığını yapan Almanca öğretmeni Derya Karapekmez Malatya bölge Değerler Eğitimi alanından birinciliği kazandılar.

Antalya Bilim kampüsü öğrencimiz Emre Deniz Çakan ve danışmanlığını yapan Fen bilgisi öğretmeni Gül Gençer Antalya bölge Kimya alanından birinciliği kazandılar.

Ankara İncek kampüsü öğrencilerimiz Lamia Talya Ünsal ve Özgür Doruk Demiralp’in ve danışmanlığını yapan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım öğretmeni Sezer Çetintaş Ankara bölge Kodlama alanından birinciliği, Ankara İncek kampüsü öğrencimiz Duru Çelik ve danışmanlığını yapan Matematik öğretmeni Burak Dipçin Ankara bölge Matematik alanından ikinciliği kazandılar.

Eskişehir kampüsü öğrencilerimiz Sırma Pehlivan ve Alp Düzgüner ve danışmanlığını yapan Fen bilgisi öğretmeni Senem Ay Bursa bölgesi Fizik alanından ikinciliği kazandılar. 

Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi üstün performanslarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

415b1748 415b1766 415b1787 415b1808 brvh6323 crkm3504 lpyw5407

Comments are closed.